هوش مصنوعی و خواندن ذهن انسان!

رادین تلکام > همه  > تکنولوژِی  > هوش مصنوعی و خواندن ذهن انسان!

هوش مصنوعی و خواندن ذهن انسان!

هوش مصنوعی و خواندن ذهن انسان! انتظار این که تا به امروز از کاربردهای هوش مصنوعی کسی مطلع نباشد هرچند خیلی جزیی ، بسیار کم است. از همین رو قاعدتا” بسیاری از کاربردهای هوش مصنوعی در موضوعات مختلف همچون صنعت و تجارت و پزشکی را دنبال کرده و شاهد آن بوده ایم و این دیدگاهها سبب شد که همگی تصوری قابل تأمل را در این راستا داشته باشیم.

به طور مثال برای همه ی ما یکی از جذاب ترین مثال های هوش مصنوعی، بازی شطرنج با کامپیوتر بود؛ تا جایی که شکست دادن کامپیوتر در این بازی برای انسان سخت تر می شد. اما نکته ی بحث بر انگیزی که حوضه هوشی مصنوعی را بیش از اندازه شگفت انگیز و مورد توجه قرار می دهد ایده ی باور نکردنی “خواندن ذهن انسان” است که هوش مصنوعی با استفاده از تکنیک ها و آمارهای تحلیل رفتاری از ساختار مغز در حوزه روانشناسی قادر است به کمک آن تصمیمات ، رفتار و واکنش افراد را تا حد قابل قبولی رقم زده و سبب این موضوع شود که چه چیزهایی در ذهن انسان می گذرد و نحوه ی فعالیت مغز را کنترل کند از همین سو این امر در نهایت به پیش بینی افکار انسان منتهی می شود که کاملا” پدیده ای منحصر به فرد و بی سابقه محسوب می شود.

در این حال سوالی که پیش می آید این است که آیا واقعا” به طور قطعی امکان این موضوع وجود دارد که قبل از آنکه انسان تصمیمی بگیرد کامپیوتر آن را حتی قبل از عملی شدنش پیش‌بینی کند؟
پاسخ بله است!
شاید در ابتدا این موضوع بیشتر شبیه به فیلم‌های علمی- تخیلی باشد که هوش مصنوعی فرضا” پیش از آنکه کسی دست به جرم یا قتل بزند از تصمیم او آگاه شود و جلوی ماجرا را بگیرد.

admin
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت