FTTH چیست و GPON چه گونه عمل می کند؟

به پروژه‌های اتصال و تجهیز مشترکین به فیبرنوری از داخل منازل (و یا محل کار) جهت دریافت سرویس‌های اینترنت، تلفن و خدمات تلویزیون کابلی (و یا رسانه‌های تعاملی) را پروژه‌های Fiber To The Home (فیبر در منازل) و یا همان FTTH می‌گویند. و GPON مخفف Gigabit Passive Optical Network مدل عملکرد شبکه فیبری است که ارائه چند سرویس همزمان بر روی بستر FTTH با سرعت و ظرفیت‌های بسیار بالا را فراهم می‌سازد.

تفاوت GPON و ADSL در چیست ؟

با توجه به اینکه سرویس های ADSL در محیط واقعی توان ارائه خدمات پهنای باند بیشتر از 16mbps برای دانلود و حدود 1mbps برای آپلود را ندارند و عملا بر روی بستر ADSL توان ارائه چند سرویس همزمان با ماهیت‌های متفاوت مانند تلفن و یا تلویزیون کابلی وجود ندارد، با توجه به گسترش شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی و نیاز روزافزون جوامع به دسترسی به شبکه اینترنت پرسرعت سرویس ADSL به‌صورت عملی دیگر  پاسخگوی نیاز مشترکین نیست. از این رو راهکارهایی مانند FTTH و مدل شبکه فیبری GPON جهت ارائه سرویس‌های متنوع با ظرفیت‌های بسیار بالاتر ارائه شده‌است. در جدول زیر برخی از تفاوت های این دو سرویس ارائه شده است:

قابلیت هاADSLGPON
میزان پهنای باند قابل انتقال ارسال1mbps1Gbps
میزان پهنای باند قابل انتقال دریافت16mbps1Gbps
مسافت قابل انتقال2.5 کیلومتر20 کیلومتر
میزان نویزپذیری از محیطبالابسیار کم
هزینه راه اندازیپایینپایین
توان ارائه چند سرویس همزمانندارددارد

چرا باید از FTTH استفاده کرد ؟

فارغ از سرمایه‌گذاری مقرون به‌صرفه و توانایی ارائه سرویس‌های مختلف بر روی بستر FTTH با توجه به اینکه این نوع سرویس در سطح جهان با اقبال عمومی بسیار زیادی مواجه شده و تقریبا مهمترین راه کار ارائه سرویس‌های پهنای باند و تلفن ثابت می‌باشد، پیش‌بینی می‌شود  که سیستم مخابراتی سنتی در آینده کنار گذاشته خواهد شد و  تنها راه دریافت سرویس از شرکت مخابرات استفاده از بستر فیبر و دریافت چند سرویس همزمان خواهد بود. زیرا این نوع ارائه خدمات نیز برای شرکت‌های ارائه خدمات تلفن ثابت نیز دارای هزینه و محدودیت‌های فنی کمتری خواهد بود. به عنوان مثال در حال حاضر به ازای هر خط 8 رقمی باید زوج سیمی از کابینت‌های مخابراتی نزدیک محل شرکت یا محل سکونت شما و یا از مرکز مخابراتی منطقه شما برای انتقال آن خط تلفن رزرو شود. در صورتی که با استفاده از تکنولوژی GPON می‌توان چند خط را روی همان بستر و  بدون هزینه سخت افزاری و یا سربار مالی تعمیر و نگهداری اضافه‌ای ارائه داد.  پس انتظار می‌رود که به جای توسعه خطوط تلفن سنتی و زوج سیم‌های مخابراتی در آینده سرمایه‌گذاری کلانی بر روی توسعه خطوط FTTH شود.

برای راه اندازی FTTH چه کارهایی لازم است ؟

شرکت توسعه رادین پاسارگاد به عنوان مجری پروژه‌های FTTH می تواند به صورت رایگان تمامی راهنمایی‌ها و مشاوره‌های مورد نیاز را در اختیار مشتریان خود قرار دهد و با بررسی موارد فنی مختلف این سرویس را با مقرون به صرفه‌ترین و بهترین کیفیت پیاده‌سازی کرده و در اختیار صاحبان پروژه قرار دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، و یا درخواست خدمات FTTH با مسئولین فنی ما تماس بگیرید

مزایای استفاده از FTTH به جای کابل کشی زوج سیم‌های سنتی:

جایگزینی تدریجی فیبرنوری

با توجه به پشتیبانی دستگاه‌ها و سیستم‌های مخابراتی جدید از تکنولوژی‌های مرتبط با فیبرنوری، عدم تمایل شرکت‌های مخابراتی در سطح جهان به توسعه خطوط تلفنی سنتی و آمادگی مراکز مخابراتی جهت ارائه سرویس تلفن بر روی بستر فیبر به تعداد مورد نیاز مشترکین روی آوردن به فیبرنوری به‌صرفه است.

کاهش هزینه نصب و نگه‌داری

برای ساختمان‌های در حال ساخت هزینه کمتری دارد. همچنین پیاده سازی و تعمیر سریع‌تر و نگه داری تاسیسات به کار رفته کم هزینه است. راه‌اندازی پروژه FTTH برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری، شهرک‌های صنعتی و همچنین مجتمع‌های مسکونی توجیح اقتصادی دارد.

تلویزیون کابلی VoD

توان دریافت سرویس‌های تلویزیون کابلی و یا سرویس‌ Video On Demand (VoD یا تلوزیون تعاملی) که در آینده نزدیک توسط شرکت‌های مربوطه ارائه خواهد شد. در حال حاضر بسترهای فیبر توان انتقال تصاویر با کیفیت 4K را دارا می‌باشند.